جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان کرمانشاه

city
   
 
  • جاذبه های شهرستان سنقر

   جاذبه های شهرستان سنقر

    

    


   جاذبه های طبیعی و گردشگری ومذهبی

   این شهرستان از مناطق، سراب، فعله گری، کلیایی، کیونانات و فارسینج تشکیل شده‌است.

   از روستاهای مشهور آن می توان به  سطر(شهر)، باوله، فارسینج، گردکانه های علیا و سفلی، حسین آباد، شمسک، قوریچای، تپه‌رش، قره تپه، قروه، قیاس آباد، گزنهله، کیوه نان ، گلویچ ، ورمقان ، چرمله و سهنله اشاره نمود.

   شهر سنقر در گذشته دارای شش محله سنتی بوده است که نام‌های آن‌ها عبارتند از: هادره(ایشاغا محله- به گویش ترکی به معنای محله ی  پایین) ، پیره سوند ، سرچقا ، چهاربلاغی، پیره، و امامزاده. این محله‌ها در گذشته استقلال خاص خود را داشته‌اند.

   باغ‌های زیادی در اطراف سنقر وجود دارند که می‌توان به مجموعه باغ های انگور روستاها، سراب سنقر ، سراب چرمله سدهای شهداء  و جامیشان و باغ‌های بسیار زیاد منطقه سه آسیاب(اوچ دورمان  به معنی ترکی) اشاره کرد که زیبایی خاصی به سنقر بخشیده‌اند.

   رشته کوه دالاخانی ، بوسوار، مادیان کوه (ماین کوه به کردی) ، بدر وپریشان ، پنجه علی از زیباترین قله‌های شهرستان و استان هستند.

   کوه دالاخانی(سهیل) :

    

   کوه بدر وپریشان :

   آبشار بدر و پریشان

    

   کوه کمر زرد (اوجی ایتی- به گویش ترکی محلی به معنای کوه نوک تیز) :

   سد شهداء(سلیمانشاه):

    

   وجود غارهای عمیق عمودی منطقه گاچال واقع در کوهستان دالاخانی ، غار ورمقان  واقع در روستای ورمقان ، غار کوثر واقع در محدوده روستای گلویچ ، و دهها غار زیبای دیگر به اهمیت گردشگری این منطقه می افزاید.

   غار گاچال (یکی از عمیق ترین و زیباترین غارهای عمودی غرب کشور واقع در کوهستان دالاخانی):

    

   وجود آستان مقدس امامزاده احمد(ع) از فرزندان امام موسی کاظم(ع) در مرکز شهرنشانگر سابقه تاریخی و مذهبی این شهر در رهگذر تاریخ منطقه می باشد. نام پدر بزرگوارش امام محمدباقر(علیه السلام) تاریخ وفاتش نامعلوم می باشد بنابرآنچه در ضریح مطهرمنقوش است که بزرگان محل ایشان را از فرزندان بلافصل امام محمدباقر(علیه السلام) یا از نوادگان نزدیک آن امام می دانند

   به اعتقاد نویسنده «دائره المعارف بقاع متبرکه» شخصیت مدفون در این بقعه احمد بن ابی الحسن علی بن بی الحسن علی الباغر بن عبیدالله الامیر بن عبدالله بن حسن بن جعفر الخطیب بن حسن المثنی بن امام حسن مجتبی (علیه السلام) است که سیدی جلیل القدر عظیم الشان و بزرگوار بود او نواده سیدابوالحسن علی الباغر حسنی (باغین) می باشد که نسلش با فرزندان امام محمد باقر(علیه السلام) اشتباه گرفته شده است امامزاده احمد (علیه السلام) که به اعتقاد مردم منطقه دارای کرامات زیادی است با شش واسطه به امام حسن مجتبی (علیه السلام) می رسد تداوم نسل شریف این امامزاده (علیه السلام) با پنج فرزند برخی هم گفته اند هفت فرزند ادامه یافته است.

   اهالی اعتقاد کامل به این امامزاده دارند و او را بعنوان فرزند بلافصل امام محمد باقر (علیه السلام) می دانند و برای وی کرامات ‏زیادی قائلند و می گویند: امامزاده احمد از دست دشمنان متواری می شود و به منطقه نیزاری که هم اکنون مزار آن بزرگوار است ‏پناه می برد؛ ولی توسط منافق محل، پناهگاهش فاش می شود سپس عمال اموی آن حضرت را به شهادت می رسانند.‏ 

   بنای تاریخی بقعه مالک واقع در شرق شهر سنقر از قراین تاریخی وجود تمدن غنی و طولانی در این منطقه می باشد. این بقعه دارای بنایی هشت ضلعی و گنبد آجری می باشد . قسمت فوقانی که از آجر ساخته شده و سردابه که از سنگهای تراش خورده ساخته شده است. قطر ساختمان حدود 8 متر و اندازه هر ضلع آن 3/5 متر است. مردم محل در قدیم از روی نا آگاهی این بقعه را به مالک اشتر سردار معروف حضرت علی (ع) نسبت میدادند . احتمال دارد این بقعه محل دفن یکی از مالکین بزرگ سنقر در زمان های دور باشد . در سالهای اخیر حفره ای که در این بقعه بوجود آمده نظرها را به خود جلب کرد و پس از تحقیق معلوم گردید دخمه ای آجری و بند کشی شده در زیر آن قرار دارد . در این محل 25 تابوت چوبی بدون تزئین بر روی یکدیگر قرار داشته است که درون تابوت ها اجسادی طبق سنت اسلامی قرار گرفته بودند که به ایامی نزدیکتر از تاریخ بنای بقعه مرتبط بودند . تحقیقات حکایت داردکه از شیوه بنا میتوان آنرا به دوره تیموریان منسوب دانست چرا که در چند سال اخیر 8 تابوت دیگر مربوط به دوران تیموریان کشف شده است. گفتنی ها حکایت دارد در سال 1379فردی پس از مطالعه کتاب دیرین راجع به بقعه مالک متوجه میشود که در سر آرامگاه زنجیری به وزن 8 کیلوگرم از جنس طلا آویزان است . در آن سال ها به دلیل روشن کردن آتش در آرامگاه زنجیر طلا کاملا سیاه شده بود و در حالی که کسی متوجه نشده فرد مذکور زنجیره را خارج کرده و میبرد هم اکنون نیز هم کسی از آن فرد ناشناس خبری ندارد. این مکان هم اکنون دارای یک در ورودی به طبقه فوقانی می‌باشد و راهی به طبقه زیرین یا سردابه در آن رویت نشده‌ است.

    

   فایل پیوست
مجموع بازدیدها : 1,971,478
تعداد بازدید امروز : 383
آخرین به روزرسانی : 09:25  1397/11/29