جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان کرمانشاه

city
   
 
  • وزیر صنعت، معدن و تجارت از مناطق زلزله زده سرپل ذهاب بازدید کرد

   وزیر صنعت، معدن و تجارت از مناطق زلزله زده سرپل ذهاب بازدید کرد

   وزیر صنعت، معدن و تجارت از مناطق زلزله زده سرپل ذهاب بازدید کرد

   به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه؛ آقای دکتر شریعتمداری؛ مقام عالی وزارت متبوع؛ در راس هیئتی از معاونان و مدیران این وزارت خانه، صبح روز پنج شنبه، دوازدهم مهرماه سال1397 وارد فرودگاه کرمانشاه شد و مورد استقبال مهندس هوشنگ بازوند؛ استاندار؛ دکتر الهی تبار؛ دکتر حاتمی و مهندس سالاری؛ معاونان استاندار؛ فضل اله رنجبر؛ فرماندار ؛ مهندس محسن رستمی؛ رییس سازمان صمت استان؛ و جمع کثیری از مدیران ادارات و روسای سازمان ها، انجمن های صنعتی و صنفی قرار گرفت.

   وزیر صمت؛ پس از برگزاری نشست کوتاهی در استانداری کرمانشاه و ایجاد هماهنگی های لازم، از مسیر زمینی به سمت شهرستان سرپل ذهاب حرکت کرد و به محض ورود به این شهرستان زلزله زده، به شهرک صنعتی تخریب شده از زلزله رفت و از نزدیک در جریان اقدامات دستگاه های اجرایی، به ویژه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برای زدودن آثار زلزله، برپا سازی و احیای واحدهای تولیدی تخریب شده یا آسیب دیده از جریان زلزله مهیب آبان ماه سال96، مذاکرات، نشست ها و تمهیدات به کار گرفته شده و صورت پذیرفته برای حل معضلات و رفع موانع این واحدها جهت بازسازی و بازگشت به چرخه تولید قرار گرفت.

   دکتر شریعتمداری و هیئت همراه در جریان بازید از واحدهای صنعتی سرپل ذهاب، به درخواست ها، گلایه ها و بیانات صاحبان واحدهای آسیب دیده گوش فرا داد و پاسخ ها و توصیه های ضروری را در جهت حل مشکلات این واحدها ارایه کرد.

   وی سپس از یکی از روستاهای آسیب دیده از زلزله بازدید و با اهالی گفت و گوهای صمیمانه ای داشت.

   دکتر شریعتمداری در این روستا با حضور در برخی منازل و چادرهای زلزله زدگان، از میزان پیشرفت ساخت و سازها و نیازهای اهالی به ویژه در بخش مصالح ساختمانی و وام های اعطایی و کمک های دولتی و مردمی، بررسی هایی به عمل آورد و تذکرات و راهنمایی های لازم را ارائه نمود.

   دکتر شریعتمداری و هیئت همراه در ادامه برنامه سفر خود به شهرستان زلزله زده سرپل ذهاب تعداد 30 واحد مسکونی را که توسط بیناد مسکن انقلاب اسلامی ساخته شده بود، افتتاح کرد.

   وزیر صمت به همراه مهندس بازوند؛ استاندار و مهندس رستمی؛ رییس سازمان صنعت استان کرمانشاه پس از بازدید از واحدهای صنعتی و افتتاح واحدهای مسکونی و دیدار با مردم، به منظور اطلاع از نحوه ورود، حجم و میزان آهن آلات و میلگردهای تهیه شده جهت توزیع در بین زلزله زدگان برای تسریع در روند ساخت و سازهای شهری و روستایی و نیز راه اندازی مجدد واحدهای صنعتی که به آهن الات مذکور نیاز دارند، به محل دپو و توزیع این آهن آلات مراجعه و ضمن گفت و گو با مردم و استماع نوع و حجم نیازهای آن ها، ضمن تقدیر از تهیه و تامین این حجم بزرگ از آهن آلات مورد نیاز مردم سرپل ذهاب، توصیه و تاکیدات لازم برای تکمیل پروسه تامین مصالح ساختمانی، خصوصا تجهیزات و آهن آلات برای سازه های مسکونی و صنعتی را به استاندار و سایر مدیران مرتبط ارائه کرد.

   ظهر روز پنج شنبه، دوازدهم مهرماه سال97، سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان سرپل ذهاب بیش از حد گنجایش خود را پذیرای مهمانان و مسئولان مملکتی و محلی بود که برای بحث و بررسی پیرامون چکونگی رفع موانع و مشکلات واحدهای کارگاهی، صنعتی و تولیدی در این سالن گردهم آمده بودند.

   آقایان شریعتمداری؛ مقام عالی وزارت؛ مهندس بازوند استاندار؛ دکتر نجفی؛ معاون وزیر و دکتر حاتمی؛ معاون استاندار؛ مهندس رستمی؛ رییس سازمان صمت استان؛ دکتر برازجانی؛ رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صمت؛ مدیران عامل بانک ها؛ صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی و صنفی و تعداد کثیری از اصحاب رسانه در این نشست حضور داشتند.

   در ابتدای این نشست؛ استاندار کرمانشاه از آقای شریعتمداری به خاطر حضور در کرمانشاه و بررسی مشکلات حوزه صنعت و معدن و نیز از آقای تجری؛ نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی تقدیر و تشکر کرد و اعلام داشت که در این نشست تعدادی از صاحبان صنایع سرپل ذهاب که با مشکلاتی مواجه هستند، قصد دارند مشکلات خود را بیان کنند که ان شااله در مورد چگونگی حل آن ها، تصمیمات و مصوبات خوبی داشته باشیم.

   در ادامه، هریک از صاحبان صنایع که واحدهایشان در جریان زلزله آبان ماه سال 96 با خسارات و آسیب هایی مواجه شده، مسایل و مشکلات خود را بیان کردند. مهم ترین موضوعاتی که در این نشست توسط صاحبان صنایع سرپل ذهاب، بیان شد عبارتند از:

   عدم همکاری همراهی پست بانک با آن ها برای سیر مراحل قانونی پرداخت وام های تصویبی، درخواست وثایق خارج از توانایی واحدها، نگاه عادی بانک ها به سرپل ذهاب و متقاضیان دریافت وام برای واحدهای تولیدی- در صورتی که این دیدگاه می بایستی ویژه و منطبق بر وضعیت زمان بحران باشد، کم بودن فرصت دوساله ی امهال وام ها و بدهی های معوقه، بخشودگی های مالیاتی و حذف مبحث ارزش افزوده برای واحدهای تولیدی، رسیدگی به وضعیت حق بیمه ها، تاخیر طولانی در پرداخت وام به واحدهای معرفی شده و مطالب مشابه دیگر.

   آقای محسن رستمی؛ رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه؛ گزارش جامعی از اقدامات انجام شده در زمینه معرفی واحدهای متقاضی به بانک های عامل جهت اخذ اعتبارات اعطایی را به نشست ارائه داد و افزود تاکنون 49 مورد درخواست تسهیلات داشته ایم که 25 مورد از آن ها پس از سیر مراحل اداری و قانونی؛ تصویب شده و فعلا 14 مورد از این درخواست ها منجر به پرداخت وام به متقاضیان شده است. مهندس رستمی با تایید گلایه برخی از واحدها در خصوص عملکرد پست بانک، خواستار حل این مشکل و رفع موانع از سوی پست بانک شد.

   وی در همین زمینه تاکید کرد که پست بانک و البته سایر بانک های عامل، در خصوص پرداخت وام به این واحدها و به طور کلی شهرستان سرپل ذهاب، عادی برخورد می کنند، در صورتی که نگاه بانک های عامل به مسئله وام های اعطایی و رفع نیاز مردم، به ویژه واحدهای صنعتی و تولیدی بایستی یک نگاه ویژه ی ناشی از بروز بحران و شرایط بحرانی باشد.

   مهندس رستمی در ادامه سخنان خود، مشکلات واحدهای صنعتی سرپل ذهاب را برای دسترسی به تسهیلات و پیشبرد امور خود برشمرد که مواردی مانند ارائه وثایق، فاکتورهای دارای کد رسمی اقتصادی و به تبع آن پرداخت 9% مالیات بر ارزش افزوده، مانع و مشکل لزوم قرار دادهای پیمان کاری برای ادامه روند اخذ تسهیلات و ساخت و سازها به عنوان مشکلات عمده این واحدها مطرح شد.

   رییس سازمان صمت استان تاکید کرد که مشکل صدور ضمانت نامه صندوق در حال حل شدن است و در آینده نزدیک دیگر با چنین مشکلی مواجه نخواهیم بود.

   دکتر فرهاد تجری؛ نماینده مردم سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی، ضمن تقدیر و تشکر از تلاش آقای شریعتمداری؛ استاندار کرمانشاه و مهندس رستمی؛ برای حل مشکلات زلزله زدگان سرپل ذهاب، دو پیشنهاد برای حل مشکلات مردم این منطقه را ارائه داد که یکی از امهال وام ها و بدهی های معوقه است و دیگری اعطای کمک های بلاعوض است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

   مهندس بازوند؛ استاندار کرمانشاه؛ با اشاره به زلزله مهیب ازگله و سرپل ذهاب، گفت: آقای وزیر؛ من به یاد دارم که حضرت عالی 15 روز پس از وقوع زلزله به همین فرمانداری تشریف آوردید و قول مساعد دادید که 400 میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای مردم زلزله زده تعلق می گیرد، باور این مسئله بسیار سخت بود، اما حضرت عالی توانستید ظرف مدت کوتاهی این امر مهم را محقق کنید و ما از این جهت و به خاطر همه تلاش های شما برای بهبود وضعیت این منطقه، تقدیر و تشکر می کنیم.

   استاندار کرمانشاه سپس از مشکلات واحدهای صنعتی با بانک های عامل برای دریافت تسهیلات گفت: قوانین و مقررات بانک ها دست و پا گیر است و این مشکل بایستی به نحوی حل و فصل شود.

   وی در خصوص امهال وام های تولیدکنندگان و واحدهای خسارت دیده از زلزله نیز گفت: دولت 2317 میلیارد تومان سقف برای ما قرار داده تا این وام ها را استمهال کنیم و ما از آقای رییس جمهور تقاضا کردیم که به هرکس که خسارت وارد شده و یا نشده، تا سقف 50میلیون تومان، بدهی هایشان امهال شود که آقای رییس جمهور هم موافقت کردند. بازوند در مورد وام های بلاعوض استقبال می کنیم، اما واقع مطلب این است که در این خصووص محدودیت هایی وجود دارد.

   استاندار کرمانشاه؛ با اشاره به این که یک زلزله 20ثانیه ای، 6000 میلیارد تومان خسارت به استان وارد کرده است، گفت: مجموعه نیازهای واحدهای صنعتی بالاتر از وام های تصویب شده است، با این وجود امهال در نظر گرفته شده که البته کافی نبوده است و صاحبان واحدها تقاضای تمدید زمان این امهال به بیشتر از 2 سال را دارند.

   دکتر شریعتمداری در تشریح نحوه رسیدگی به واحدهای تولیدی آسیب دیده، گفت: ما باید نیازمندی های این واحدها را به صورت جداگانه بررسی کنیم، بخشی از این نیازها را دولت می تواند حل کند، بخشی باید در مجلس و به صورت قانون گذاری و تغییرات در قوانین حل می شود و برخی نیز مصوبه هیئت وزیران را لازم دارد و بخش دیگری از مشکلات توسط وزارت خانه خودمان قابل حل و فصل است.

   وزیر وزارت صمت؛ همچنین افزود: در مورد ضمانت نامه هم که الان 85 درصدی است، باید صادر شود و اگر مشکلی وجود داشت می بایستی با تشخیص و تصمیم جمعی، این درصد را ارتقا داد و تا درصد برای واحدهایی که نمی توانند این مبالغ را پرداخت کنند، 15% مابقی را هم محاسبه نمود.

   دکتر شریعتمداری در پایان سخنان خود در مورد مشکلات پست بانک، وثایق، ضمانت نامه ها، بانک های عامل، مقررات بانکی و سایر مسائل سخنانی ارائه کرد.

   آقای دکتر شریعتمداری؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت و هیئت همراه پس از بازدید از واحدهای تولیدی سرپل ذهاب و گفت و گو با صاحبان صنایع و حضور در نشست فرمانداری این شهرستان، برای شرکت در مراسم افتتاح مرکز توانبخشی بهزیستی که با مشارکت سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی( ایمیدرو) وزارت صمت مجددا و مطابق با استانداردهای جهانی ساخته شده، به این محل رفت و در مراسم مذکور که با حضور آقای دکتر محسنی بند پی؛ سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ دکتر کرباسیان؛ معاون وزیر و رییس سازمان گسترش( ایمیدرو)؛ مهندس بازوند؛ استاندار کرمانشاه؛ مهندس رستمی رییس سازمان صمت و جمعی از مدیران استانی و اصحاب رسانه حضور داشتند شرکت کرد.

   دکتر شریعتمداری و هیئت همراه سپس برای شرکت در مراسم چهلمین روز درگذشت شهید سرافراز سرتیپ دوم خلبان؛ منوچهر فتاحی؛ از دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران به سمت دهستان دیره از توابع شهرستان گیلان غرب رفت و پس از مراسم مذکور برای حضور در نشست شورای گفت و گو دولت و بخش خصوصی؛ عازم کرمانشاه شد.

   وزیر صنعت، معدن و تجارت، راس ساعت 19 بعد از ظهر روز پنج شنبه، دوازدهم مهرماه سال97 در نشست فوق الاشاره شرکت کرد و پای درد دل صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی استان نشست. در این نشست علاوه بر دکتر شریعتمداری و مهندس بازوند؛ آقایان دکتر مصری، صفری و جاسمی نمایندگان مردم کرمانشاه؛ دکتر سلیمانی؛ نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین؛ حجت الاسلام و المسلمین حسینی کیا؛ نماینده مردم سنقر و کلیایی و دکتر تجری؛ نماینده مردم سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی؛ دکتر عدالتخواه؛ مدیرکل دادگستری استان( به عنوان نمایندگان هر سه قوه) و جمعی از اصحاب رسانه شرکت کرده بودند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 1,943,198
تعداد بازدید امروز : 320
آخرین به روزرسانی : 13:40  1397/10/27