X
فرم مشاهده واحد

شهرستان جوانرود

شهرستان جوانرود با 74 هزار نفر جمعیت در جوانرود در فاصله ۶۱۰ کیلومتری جنوب غرب تهران و ۸۶ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه واقع شده است. هم‌اکنون جوانرود از طرف غرب به شهرستان ثلاث باباجانی، از شرق به روانسر، از شمال به پاوه و از جنوب به دشت ذهاب متصل می‌باشد.
جوانرود یکی از شهرهای قدیمی کرمانشاه است و نامش به بیش از ۳۵۰ سال گذشته بر‌می‌گردد. جوانرود همان شهریست که حمدالله مستوفی در کتاب (نزهه‌القلوب) از آن بنام (آلانی) یاد کرده است که هم‌اکنون پارک هلانیه که باقیمانده باغات قدیم جوانرود است مرتبط به همان نام آلانی می‌باشد. حمدالله مستوفی از آلانی به‌عنوان قصبه‌ای معتبر با آب و هوایی خوش و شکارگاههای خوب و ناحیه‌ای با محصولات غلات نام برده است.
جوانرود در سال ۱۶۰۷ هـ.ق از طرف مغرب به شهر زور در عراق، از جنوب به دشت ذهاب کرمانشاه، از طرف شرق به روانسر و از طرف شمال به اورامان متصل بود. در دوره شاه طهماسب صفوی جوانرود بیش از صد قریه داشت و در اطراف آن نیز قلعه‌هایی وجود داشته است و صفی‌خان‌سلطان‌گوران‌میرضیاالدینی والی آن بوده است و به‌مدت ۸۰ سال حکمرانی جوانرود در قلعه صفی‌آباد (روستای صفی‌آباد کنونی) را به عهده داشت، وی چندین قلعه در اطراف جوانرود بنا نهاد و بر خرابه‌های آلانی مسجد و مدرسه و بازار ساخت. نام قلعه جوانرود (قه‌لای‌جوانرو) بر گرفته از قلعه‌های حکومتی متعددی است که در اطراف جوانرود در چندین قرن اخیر توسط حکومت‌های محلی بنا نهاده شده است و خود نام جوانرود می‌تواند برگرفته  از نام چهاررود (چوار رو) که چهار رودخانه در اطراف منطقه جوانرود بوده‌اند باشد.
     در دوران افشاریه و زندیه حکومت جوانرود در دست برادر و فرزندان صفی‌خان بود و در دوران قاجاریه امان‌الله خان والی حکومت جوانرود را به پسرش محمدصادق واگذار کرد. در گذشته حکومت جوانرود جزء بلوک هیجده‌گانه سنندج و از طرف والیان اردلانی اداره می‌شد، اما حاکمان اصلی جوانرود جاف‌های جوانرود(بیگ‌زادگان) بودند که مشروعیت خود را از طرف عامه مردم و یاسای ایلی می‌گرفتند. حکومت جوانرود بعد از سال ۱۳۲۰ هـ.ق به یکی از بیگ‌زادگان جوانرود واگذار گردید.

 اهم وظایف اداره صنعت ،معدن و تجارت
1-    تشویق مردم به سرمایه گذاری صنعتی و معدنی در طرح های مورد نیاز شهرستان با رعایت توزیع جغرافیایی صحیح و عادلانه صنعت با هماهنگی واحدهای ذیربط.
2- همکاری و هماهنگی با واحدهای ذیربط در جهت ایجاد تشکل های صنعتی و معدنی در شهرستان
3- اجرای تمهیدات لازم جهت ایجاد تشکلهای صنعتی و معدنی در شهرستان
4- پیگیری اجرای برنامه های مصوب زیست محیطی در بخش صنعت و معدن و ایجاد و ارتباط مستمر با واحدهای بخش صنعتی و معدنی به منظور هدایت مناسب برنامه های ذیربط(رعایت اصول زیست محیطی)
5- بررسی و ارائه پیشنهاد به منظور جلب و جذب سرمایه ها و منابع مالی برای سرمایه گذاری در صنایع و معادن
6- رسیدگی به مشکلات عمومی کارگاهها، کارخانجات، واحدهای تولیدی شهرستان در ارتباط با دستگاههای دولتی و ادارات محلی و اقدام به موقع به منظور رفع مشکلات مذکور
7- نظارت و رسیدگی بر فعالیتهای واحدهای تولیدی صنعتی در حیطه قوانین مربوطه
8- بررسی نیازهای تدارکاتی،‌ماشین آلات و تجهیزات واحدهای صنعتی و معدنی تحت پوشش و پیگیری های لازم در تامین آنها
9- انجام بررسی های لازم جهت تامین و پیشنهاد راهکارهای انتقال، جذب و ارتقاء بهره وری صنایع و معادن
10- ارائه ساز و کارهای لازم جهت شناخت گلوگاهها و نیز تعیین اولویتهای افزایش تولید و ارتقاء بهره وری واحدهای صنعتی و معدنی
11- حمایت از اقدام های مرتبط با رشد بهره وری نیروی انسانی و توسعه کارآفرینی بخش صنعت و معدن در سطح شهرستان در حیطه قوانین و مقررات مربوطه
12- انجام اقدامات لازم جهت شناسایی و بررسی نیازها و امکانات بالقوه صنعتی و معدنی در سطح شهرستان
13- حل مشکلات و اختلافات مربوط به واحدهای صنعتی در حد اختیارات این اداره
14- پیگیری مراحل صدور پروانه بهره برداری، قبول درخواست انجام بازدیدهای کارشناسی و ....
15-  جمع آوری اطلاعات و تهیه و تنظیم آمار مربوط به میزان جذب سهمیه و مصرف کالا و سایر اطلاعات مربوط در سطح شهرستان و ایجاد بانک های اطلاعات مربوط به امور بازرگانی. و ثیت در سامانه رصد و ایرانیان اصناف
16-  ارائه پیشنهادهای لازم بمنظور جلوگیری از فعالیت واحدهای صنفی بدون جواز به استناد قانون نظام صنفی و مصوبات هیات عالی نظارت.
17 انجام کلیه عملیات اجرایی مربوط به درخواست بازرگانان و اصناف در حوزه شهرستان.
18-  ارشـاد و راهنمــایی تجار و بازرگانان در جهت واردات کالا و همچنین تشویق تولید کنندگان و صادرکنندگان در امر صادرات.
19-  بررسی مستمر تغییرات قیمت کالاهای تولیدی سنتی و نرخ خدمات و تثبیت قیمت آنها بر اساس ضوابط و دستور العمل های صادره و اختیارات تفویض شده بمنظور حمایت از مصرف کنندگان و تنظیم بازار داخلی.
20- بررسی و مطالعه در زمینه امور حمل ونقل، انبارها و سردخانه ها و برآورد ظرفیت و ذخیره سازی کالا در سطح شهرستان با هماهنگی دستگاههای ذیربط.
21-    بررسی منظم وضع بازار و نظارت بر امور مربوط به عرضه و تقاضای کالاها و تهیه گزارشهای لازم.
22- شناسایی کانالهای مختلف توزیع در سطح استان و ارایه پیشنهادهای سازنده در جهت بهبود سیستم توزیع، کنترل و نظارت بر نحوه توزیع کالا در بخش های دولتی، تعاونی و خصوصی و ارایه طریق به منظور رفع نواقص آن.
23-   بررسی و ایجاد هماهنگی در زمینه تهیه، توزیع و پیش بینی ارزاق عمومی مورد نیاز و تنظیم گزارشهای مربوطه.
24-  کنترل و نظارت بر نحوه توزیع کالاهای اساسی و تهیه گزارشهای مربوط در مورد نحوه توزیع و شناخت مشکلات نارسایی های موجود و ارائه راه حل های مناسب.
25  همکاری با کلیه واحدهایی که در رابط با امور بازرگانی و توزیع کالاهای اساسی فعالیت دارند به منظور تسریع در امور مربوطه.
26-انجام همکاری های لازم با سازمان بازرگانی استان در رابطه با تشکیل بازارهای داخلی منطقه ای به منظور عرضه و معرفی تولیدات بومی.
27- انجام کلیه وظایف مربوط به وزارت صنعت در شهرستان بمنظور حمایت از افزایش تولید و کاهش واردات با هماهنگی دستگاههای ذیربط.
  28-مطالعه و بررسی لازم در زمینه توسعه و استقرار تجارت الکترونیک.
29- شناسایی پتانسیل حوزه فرش دستباف و تلاش در جهت توسعه و حمایت از تولید فرش دستباف در شهرستان


 

موردی جهت نمایش موجود نیست.
واحدهای زیر مجموعه
عنوان واحد تلفن فکس
اطلاعات تماس
No Cache
Generate time: 1.4003486633301
Query time: 0.3964630762736